امیر آراسته رییس هیات معارف جنگ شهید صیادشیرازی؛ صیادشیرازی منظم و باایمان بود

امیر آراسته رییس هیات معارف جنگ شهید صیادشیرازی؛
صیادشیرازی منظم و باایمان بود

امير سپهبد شهيد صيادشيرازي داراي ويژگيهاي بسيار مديريتي و فرماندهي است که ميتواند مورد استفاده فرماندهان و دانشجويان دانشگاههاي نظامي و غيرنظامي قرار بگيرد. به عبارت ديگر شهيد صيادشيرازي الگویی براي فرماندهان، نظاميان و دانشجويان است. چند ويژگي صياد همانند ولايتمداري، تواضع و وحدتآفرين بودن وي زبانزد همگان است. شهيد صيادشيرازي نماد تواضع، صداقت، پاکي و اخلاص در عمل بود.
او همچنين در بحث ولايتمداري؛ چه در زمان حيات امام خميني (ره) و چه در زمان رهبري حضرت آيت الله العظمي خامنهاي، مطيع محض بود و خود را در برابر ولايت سرباز ميدانست.
در رابطه با وحدت آفريني او نيز همگان ميدانند که صيادشيرازي با روحيهاي که داشت وحدتي را در بين فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح در دفاع مقدس به وجود آورده بود.
ويژگي ديگر شهيد صيادشيرازي که در فرماندهي و مديريت نظامي او متبلور شده بود، ظلمستيزي و حامي مظلوم بودن است. ظلمستيزي اين شهيد را در عمليات مرصاد و مقابله با منافقين ميبينيم. در اين عمليات همچنين پي به ويژگي ديگر شهيد يعني طرحريزي دقيق و خوب عملياتي پي ميبريم. يک فرمانده، براي اينکه بتواند در ميدان نبرد به خوبي فرماندهي کند بايد از طرح عملياتي دقيق، بي نقص و خوبي برخوردار باشد. او در طراحي عملياتها ضمن رعايت دقت، با انگيزه عمل ميکرد.
دقت، انگيزه، تلاش و استعدادي که شهيد صيادشيرازي از آن برخوردار بود، موجب شده بود تا صيادشيرازي به فرمانده نابغهاي تبديل شود. اين نبوغ نظامي در کنار ايمان و صداقت صيادشيرازي بود. او معارف و آموزههاي ديني را در محضر علما و عرفاي بزرگي آموخته بود.
بهرههايي که شهيد صيادشيرازي از آموزههاي ديني برده بود، بيشمار بود و لازم است فرماندهان و نظاميان ما امروز توجه جدي به آموزههاي ديني و اسلامي داشته باشند.
ارتباط شهيد صيادشيرازي با خداوند و اهل بيت عليهم السلام موجب شده بود که در صحنه نبرد، شجاع و دلاور باشد و بر دشمن کافر و يا منافق بتازد.
شهيد صيادشيرازي در کنار آموزههاي ديني و معرفتي، توجه جدي به دانش و تخصص داشت. او دورههاي آموزشي مختلفي را در داخل کشور و بيرون از کشور گذرانده بود . اطلاعات نظامي شهيد صيادشيرازي موجب شده بود تا در طراحي عملياتها موثر باشد و از سطح تاکتيک تا راهبرد، پيشنهادات کارساز داشته باشد.
و نکته ديگري که بايد به آن توجه داشت اين است که شهيد صيادشيرازي به دنبال مکتبي ساختن ارتش جمهوري اسلامي ايران بود . او داراي يک نگاه کلان و راهبردي بود و همواره تلاش ميکرد تا با عمل، رفتار و دستور خود ارتش را به ارتش مکتبي و انقلابي نزديک سازد.
صيادشيرازي ديداري با پدر پنج شهيد لبناني داشت. پس از آن ديدار شهيد صيادشيرازي ميگفت، ما علاوه بر کشور خودمان نسبت به مسلمانان جهان نيز مسئول هستيم.
نکته ديگر در زندگي صيادشيرازي، نظم بود. اين نظم در زندگي شخصي وي نيز ساري و جاري بود.
صياد شيرازي در سال ۱۳۶۲ من و همسرم را به منزلشان دعوت کردند و يک برنامه منظم و خاصي را براي پذيرايي از ما اعلام کردند. ابتدا در تماس تلفني به من گفت: «آقاي آراسته اذان مغرب و عشا حدود ساعت هفت بعدازظهر است و من و همسرم چند دقيقه مانده به اذان مغرب در مقابل درب منزل منتظر شما هستيم. سپس داخل منزل ميرويم و به مدت ۲۰ دقيقه نماز جماعت ميخوانيم. بعد از نماز به مدت نيم ساعت کنار هم هستيم و گفتوگو ميکنيم و سپس به مدت يک ساعت هم ميتوانيم راجع به کار صحبت کنيم.
در ادامه برنامه اعلام کردند که در اين فاصله که من و شما به مدت يک ساعت راجع به کار صحبت ميکنيم خانمها سفره را ميچينند و به مدت ۴۰ دقيقه تا يک ساعت نيز غذا ميخوريم و بعد از صرف غذا به مدت نيم ساعت دوباره کنار هم هستيم بعد از آن اگر خواستيد ميتوانيد در اتاقي استراحت کنيد و شب را پيش ما بمانيد.
براي پذيرايي از ما هم اول برنامه و هم آخر برنامه را به ما اعلام کرد و وقتي من و همسرم به منزل ايشان رفتيم طبق همان برنامهاي که اعلام کرده بودند از ما پذيرايي کردند و اين نظم را در تمام کارهايشان داشتند.