کتاب ستاره های دنباله دار، مسافر صبح

کتاب ستاره های دنباله دار، مسافر صبح
«مسافر صبح» نگاهی‌ کوتاه به زندگی و خاطرات شهید علی صیاد شیرازی دارد. این اثر از مجموعه‌کتاب‌های ستاره‌های دنباله‌دار است که شامل پانزده قسمت می‌باشد.
این بخش‌ها عبارت‌اند از«ولادت»، «هجرت به تهران برای ادامه تحصیل»، «اخذ دیپلم رشته ریاضی»، «ورود به دانشکده افسری»، «فارغ‌التحصیلی در دانشکده افسری»، «اعزام به آمریکا و گذراندن دوره تخصصی توپخانه»، «ازدواج با سرکار خانم عفت شجاعی»، «انتقال به مرکز توپخانه اصفهان»، «انتصاب به فرماندهی منطقه عملیاتی شمال‌غرب»، «انتصاب به فرماندهی نیروی زمینی از سوی امام خمینی (ره)»، «عضویت شورای عالی دفاع به فرمان امام خمینی (ره)»، «ارتقاء به درجه سرتیپی از سوی امام خمینی (ره)»، «انتصاب به سمت معاونت بازرسی ستاد کل قوا»، «انتصاب به سمت جانشین ریاست ستاد کل قوا» و «شهادت».

قسمتی از متن کتاب

…به نظر من ویژگی‌های او را باید امروز به همه نظامی‌ها اعم از ارتشی و سپاهی آموزش داد. او روحیه یک فرمانده ارشد را چه از لحاظ روحیه انقلابی و چه از نظر شجاعت و علم داشت، در واقع شهید صیاد بود که به ارتش افتخار داد، زیرا در آن شرایط سخت جنگ، پذیرفتن فرماندهی ارتش کار ساده‌ای نبود. بعد از بیست و چند سال که با نیروهای ارتش مأنوسم، می‌توانم با اطمینان بگویم که افراد مختلف ارتش با افتخار از او یاد کرده و می‌کنند.

…من می‌گفتم شما جانشین ستادکل هستید و وقتتان قیمت دارد و در سطوح مسئولیت خودتان کار کنید، نماز جمعه استان‌ها و یا در وزارتخانه‌ها بروید اما در سخنرانی در مسجد یک روستا یا بسیج یک شهرستان کوچک، وقت‌تان را می‌گیرد. می‌گفت: «من اینها را نعمت الهی می‌دانم، من عاشق مردم هستم و از صمیم دل می‌خواهم بروم و با آن‌ها صحبت کنم».

این کتاب ۱۵۴ صفحه‌ دارد و حمیدرضا صدوقی آن را گردآوری و بازنویسی کرده است. نشر زلال اندیشه آن را در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به چاپ رسانده و فرهنگسرای پایداری سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد از چاپ آن حمایت کرده است.